Zwolnienie z podatku VAT

O zwolnieniu podmiotowym mówi art.113 ust.1 ustawy o VAT. Napisano w nim, że od podatku zwolniona jest sprzedaż u tych podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w roku podatkowym określonego limitu czyli 200 tysięcy złotych z opodatkowanej sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego (poprzednio kwota ta wynosiła 150 tysięcy złotych).

Jeżeli podatnik przekroczy dopuszczony limit sprzedaży, traci możliwość zwolnienia z podatku. W takiej sytuacji ponownie podlega on obowiązkowi podatkowemu i jest zobowiązany opodatkować całą transakcję, która przyczyniła się do przekroczenia wskazanego limitu.

Jeżeli przedsiębiorca – podatnik stracił prawo do zwolnienia z podatku VAT (lub gdy sam z niego zrezygnował, co jest możliwe), to  o ile spełni wszystkie warunki może postarać się o jego przywrócenie. Jest to możliwe dopiero po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utraciło się prawo do zwolnienia. Zgłoszenie aktualizacyjne na formularzu VAT-R należy złożyć w Urzędzie Skarbowym.

W razie wątpliwości i chcąc uniknąć pomyłek i przykrych konsekwencji najlepszym sposobem jest doradca podatkowy Poznań, który bez wątpienia udzieli każdemu przedsiębiorcy pomocy. Dzięki temu rozliczanie się z fiskusem będzie bezstresowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *